ŚWINKI MORSKIE - świnka morska - wszystko o świnkach morskich!

Szukaj na stronie

Idź do treści

ŚWINKI MORSKIE - prawidłowa dieta świnki morskiej

OPIEKA
ŻYWIENIEŻywienie jest podstawowym zagadnieniem dotyczącym świnek morskich, gdyż zwierzęta te poświęcają tej czynności sporo uwagi i czasu. Stworzenie jadłospisu dla prosiaczka jest dość proste i tanie. Należy się kierować kilkoma prostymi zasadami:

Przede wszystkim świnka powinna mieć nieograniczony dostęp do świeżej, przegotowanej wody.


Sianko dla gryzoni.
Jest niechłonne i nie nadaje się na wyściółkę, ale jest idealne do zjedzenia, i obok żeru, powinno stanowić podstawę pożywienia świniaczka. Dorosła świnka powinna dostawać ok. kilograma sianka na miesiąc. Jest to koszt ok. 6 złotych. Oczywiście dostępne jest również droższe sianko z ziołami i innymi dodatkami, ale nie jest to konieczne.

Ziarno i granulaty to niezbędnik dla świnki morskiej.
Kupując żer dla świnki należy zwrócić uwagę, czy zawiera witaminę C, gdyż świnka morska musi ją przyjmować. Jeżeli prosiaczek dostaje żer z witaminą C, nie trzeba kupować suplementu diety, co stanowi dodatkowy koszt i kłopot. Granulaty są bardziej ekonomiczne, gdyż świnka nie będzie wybierać między ziarnami. Najlepiej kupić kilogramowe opakowanie (koszt ok. 5 zł), które wystarcza na miesiąc. Większe się raczej nie opłacają, gdyż cena za kilogram jest przeważnie wyższa. Na początek lepiej jednak kupić mniejsze opakowanie - gdy śwince nie będzie smakować dany żer, to go nie zje. Nie przemówią do niej żadne argumenty czy prośby. Nie zje, wysypie i jeszcze na to nasika.
Pojawiają się informacje, że świnki nie powinny jeść suchej kukurydzy, jednak nie znaleźliśmy żadnego wytłumaczenia tego faktu.

Świetnym rozwiązaniem są kolby, dostępne w wielu kolorach i smakach.
Nie są narażone na wysypanie czy zanieczyszczenie. Kolba stanowi nie tylko pokarm, ale pełni również funkcję gryzaka. Rozpieszczona świnka zacznie ją jednak jeść dopiero, jak się ją zdejmie i położy na dnie klatki.
Największa wada kolb to sztuczny miód, z którego są często zrobione. Świnki go nie lubią.


Warzywa i owoce powinny być tylko dodatkiem do jadłospisu świnki.
Najlepiej wkładać jej do klatki coś zielonego raz dziennie np. wieczorem. Świnki uwielbiają:


- koperek,
- natkę pietruszki,
- świerzy ogórek,
- sałatę (w rozsądnych ilościach, bo
świnki po niej straaaaasznie sikają),
- marchewkę,
- seler,
- korzeń pietruszki,
- jabłka,
- banany (również, a niekiedy
przede wszystkim, skórkę).

Świnki uwielbiają trawę, mlecze, liście bobkowe i koniczynę.

Jednak zebrane na trawniku, mogą być zanieczyszczone odchodami zwierząt oraz spalinami a od tego świnka może się zatruć. Jeżeli zdecydujemy się dać śwince trochę zebranej trawy, umyjmy ją dokładnie. Polecane są również liście drzew np. wierzby czy klonu. Jako gryzak najlepiej nadają się gałązki drzew owocowych, z których świnka chętnie obgryzie korę. Takie gałązki są bogate w garbniki, a to dobrze wpłynie na prosiaczka. Jednak jeżeli tego nie mamy, nie należy się zbyt przejmować. Świnka zadowoli się np. drewnianym domkiem.


Świnki produkują dwa rodzaje odchodów: niejadalne i jadalne (cekotrofy -zawierają przetworzoną witaminę K i witaminy z grupy B), które chętnie pałaszują.


Na koniec należy pamiętać, że każda świnka jest inna i ma swój kulinarny gust. Niektóre świnki jedzą wszystko, inne są bardziej wybredne i gotowe się obrazić, jeżeli nie dostaną tego, co preferują. Po zakupie świnki trzeba się bardzo pilnować, aby jej nie przekarmiać. Nowy prosiaczek jest wydarzeniem w domu. Wszyscy są szczęśliwi widząc jak je i co chwilkę mu coś przynoszą…..po jakimś czasie w człowieku budzi się zdrowy rozsądek i dochodzi do wniosku, że prosiak jest już zbyt gruby i nie należy go tak przekarmiać. Jednak główny zainteresowany nie podzieli tej opinii i będzie się domagał smakołyków w bardzo napastliwy sposób. Może np. bardzo głośno piszczeć, z otwartym pyszczkiem, baaaardzo długo. Prośby czy nawet krzyki w stronę klatki nie zrobią na nim żadnego wrażenia. Pisk wzbudzi nawet szelest foliowej torebki, który będzie mu się kojarzył z zieleniną, która jest przeważnie pakowana w folię.


Odpowiednio karmiona świnka ma zdrową, miękką i błyszczącą sierść. Jest ciekawa świata i chętna do zabawy.

HISTORIA ŚWINEK | FIZJOLOGIA | OPIEKA | ZACHOWANIE | KONTAKT | ZAPRZYJAŹNIENI | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego