ŚWINKI MORSKIE - świnka morska - wszystko o świnkach morskich!

Szukaj na stronie

Idź do treści

ŚWINKI MORSKIE - wyposażenie i akcesoria dla świnki morskiej

OPIEKA
WYPOSAŻENIE


Zanim zdecydujesz się na zakup świnki, musisz mieć już w domu klatkę lub akwarium. Sam zdecyduj, co jest lepsze. Klatkę jest łatwiej posprzątać, a świnka ma lepszą wentylację. Z akwarium za to nie wypadają wiórki, a żywotna świnka potrafi strasznie nabałaganić. My polecamy klatkę, bo komfort świnki jest dla nas najważniejszy. Koszt klatki to, w zależności od rozmiarów, od 60 – 120 zł. Niezależnie na co się zdecydujesz, jedna świnka powinna mieć ok. metra kwadratowego przestrzeni. Jak na polskie warunki jest to jednak czasem trudne do wykonania, mniejsza klatka nie powinna jej zaszkodzić (ale nie mniejsza niż 40 x 60cm dla jednej świnki). Lokum prosiaczka nie powinno być malowane (wybierzmy ocynkowaną klatkę) i wykonane z drewna, gdyż drewno bardzo wchłania mocz. Akwarium nie musi być niczym przykryte od góry, jeżeli ma wysokość minimum 30cm. Bardzo rzadko zdarza się, żeby świnka próbowała wyskakiwać ze swego lokum.

W klatce/akwarium powinny znajdować się następujące akcesoria:
1. Drewniany domek, służący jako schronienie i gryzak.


Pomimo, że drewno wchłania mocz, domek może być wykonany z tego tworzywa. Powinien mieć płaski dach, aby świnka mogła na nim przesiadywać, co przeważnie bardzo lubi. Może się niestety przytrafić, że zostaną obsiusiane rogi domku, choć świnki z reguły w nim nie siusiają. Wydziela wtedy brzydki zapach i to dość nieestetycznie wygląda. Taki domek należy umyć albo w skrajnym wypadku wymienić. Nie jest to duży koszt: kilkanaście złotych. Polecam budowę domku dla świnki z kamiennej donicy kwiatowej. Ma płaski dach i nie wchłania wilgoci. Jest to jednak rozwiązanie bardziej kosztowne i skomplikowane.2. Poidełko kulkowe
.

Odradzamy podawanie wody świnkom w miseczce. Szybko ją przewrócą i będziemy zmuszeni do nadprogramowego sprzątania klatki. Poidełko kulkowe eliminuje ten problem, choć możemy oczywiście trafić w sklepie na wadliwy produkt. Należy co jakiś czas sprawdzać czy samoistnie nie kapie z niego woda. Nieszczelne poidełko zwiększy znacznie wilgotność zużytej ściółki. Nie zakładajmy, że świnka zaczęła więcej siusiać. Poidełko powinno być pierwszą rzeczą, jaką należy wówczas sprawdzić.


3. Paśnik na sianko.

Stanowi niezbędne wyposażenie klatki. Lepiej nie wkładać śwince sianka bezpośrednio na ściółkę w klatce. Świnka bez zbytnich oporów na nie nasiusia, a obsiusiane sianko nie tylko się marnuje, ale dodatkowo wydziela nieprzyjemny zapach. Dodatkowo wspinanie się i wyszukiwanie kuszących kąsków stanowi dla naszego prosiaczka rozrywkę.


4. Karmnik

Wybierajmy miseczki z szeroką podstawą, żeby świnka nie mogła ich przewrócić (niektóre świnki robią to specjalnie i wdeptują żer w ściółkę). Lepsze są te wykonane z plastiku, niż z drewna, bo świnka jak to świnka może się tam wysiusiać, a drewno wchłania mocz.
5. Na dnie klatki oczywiście obowiązkowo musi być kilkucentymetrowa warstwa wyściółki. Najbardziej popularne i najtańsze są drewniane wiórki. Dostępne są również w wersji zapachowej: cytrynowej lub zielonego jabłuszka. Tam gdzie świnka najbardziej siusia można wysypać trochę specjalnego grysu, który lepiej pochłania wilgoć, choć jest już sporo droższy. Cena wiórków to ok. 2 – 3 złote za 12 – 14 litrów. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, aby były prasowane, wtedy jest ich więcej. Nie opłacają się większe paczki. Grys to kilkanaście złotych za 5 – 8 kilogramów. Jedna świnka potrzebuje ok. 150 litrów wyściółki miesięcznie.


Dodatkowo na początku przygody ze świnką przyda się odpowiednie nosidełko. Nie powinno być zbyt małe, gdyż świnki morskie mogą naprawdę sporo wyrosnąć J. Nosidełko to koszt od 50 do 100 złotych.

Nie ma najmniejszego sensu kupować kuwetę. Prosiaczki siusiają przeważnie w rogach klatki, ale wyłącznie tam, gdzie chcą. Potrafią nawet przestawić domek, gdy zechcą urządzić sobie za nim toaletę.


HISTORIA ŚWINEK | FIZJOLOGIA | OPIEKA | ZACHOWANIE | KONTAKT | ZAPRZYJAŹNIENI | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego