ŚWINKI MORSKIE - świnka morska - wszystko o świnkach morskich!

Szukaj na stronie

Idź do treści

ŚWINKI MORSKIE - rozwój świnki morskiej

FIZJOLOGIA
ROZWÓJ ŚWINKI


Zaraz po porodzie

Świnka rodzi się z futerkiem i jest wielkości mandarynki.

W chwilę po wylizaniu przez matkę zaczyna się rozglądać. Parę godzin po porodzie zaczyna wychodzić z domku i zwiedzać klatkę.

Małe świnki mają nieproporcjonalnie duże łapki i główkę w stosunku do reszty ciała. Z czasem jednak proporcje zmienią się na korzyść zadka.

WsteczPlayDalej


Kilka pierwszych dni życia.

Małe świnki są bardzo odważne i ciekawe świata. Już po paru dniach zaczynają jeść pokarmy stałe, choć wciąż piją mleko matki. Ich chód jest niezdarny i czasami się przewracają.


Pierwszy miesiąc życia.

Około 3-4 tygodnia życia młode świnki powinny przestać pić mleko matki. Są już dość duże. Osiągają wielkość ponad połowy długości ciała matki. Uwielbiają się bawić i gonić. Śmiesznie podskakują i wymachują łebkami.

Samczyki już w wieku trzech tygodni zaczynają wykazywać duże zainteresowanie płcią przeciwną, choć samiczki nie są skłonne do tego typu zabaw.

Gdy swinka osiąga wiek jednego miesiąca, jest to idelany moment na oddanie jej nowym właścicielom, jeżeli nie chcemy zatrzymać prosiaczka.


WsteczPlayDalej

Między pierwszym a trzecim miesiącem życia.


Samiczki osiągają dojrzałość płciową w drugim miesiącu życia, a samce w trzecim miesiącu (oficjalnie). W praktyce jednak może się zdarzyć, że nasza świnka będzie gotowa do rozrodu już w wieku jednego miesiąca. Z tego powodu samce należy oddzielić od matki i sióstr w tym krytycznym wieku. Około drugiego miesiąca świnki zaczynają się uspokajać. Stają się mniej energiczne. Więcej siedzą i leżą, zdecydowanie mniej podskakują i rzadko biegają po klatce. Jeżeli chcemy wysterylizować samczyki musimy poczekać, aż osiągną wiek trzech miesięcy. Dopiero wtedy są wystarczająco duże i mają rozwinięte jąderka. Weterynarz i tak nie zgodzi się wykonać tego zabiegu wcześniej.

Powyżej trzeciego miesiąca życia.

Świnki osiągnęły już dojrzałość płciową, ale jeszcze rosną, choć bardzo powoli. Świnka może rosnąć nawet do szóstego miesiąca życia.

HISTORIA ŚWINEK | FIZJOLOGIA | OPIEKA | ZACHOWANIE | KONTAKT | ZAPRZYJAŹNIENI | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego