ŚWINKI MORSKIE - świnka morska - wszystko o świnkach morskich!

Szukaj na stronie

Idź do treści

ŚWINKI MORSKIE- rozmnażanie świnek morskich

FIZJOLOGIA
ROZMANAŻANIE


Odradzamy rozmnażania świnek morskich. Ciąża i poród przebiegają przeważnie bez zakłóceń, ale wychowanie młodego pokolenia może być uciążliwe.
Jeżeli jednak trafi Ci się świnka z „wkładką”, poniżej przedstawiamy trochę informacji dla przyszłych „rodziców”.

Informacje podstawowe:


Ciąża u świnki trwa 8-10 tygodni. Bardzo widoczna jest jednak dopiero po około pięciu tygodniach. Ciąża może być niebezpieczna u świnki, która ma ponad rok i wcześniej nie rodziła. Wtedy kości miednicy mogą się dostatecznie nie rozszerzyć, bo w tym wieku będą już mocniej zrośnięte (jeżeli świnka wcześniej nie rodziła). W tym przypadku należy udać się do weterynarza. Tylko lekarz może pomóc.


Jak rozpoznać, czy świnka jest w ciąży?

Jeżeli mamy wątpliwości, czy mamy do czynienia z ciążą, czy może nasza świnka się po prostu roztyła, można w pierwszej kolejności pomóc sobie dotykiem. Jeżeli nasza świnka ma na brzuszku za dużo sadełka, będzie w tym miejscu bardzo mięciutka. Rozrost brzuszka spowodowany ciążą powoduje, że jest on bardzo nabity i napięty – można mieć wrażenie, że ściska się nadmuchany balonik. Ponadto w czasie ciąży nie tylko brzuszek rośnie, ale rozrastają się
również boki świnki. W ostatnich trzech tygodniach można wyczuć ruchy młodych, a nawet je usłyszeć. Oczywiście najlepiej udać się do weterynarza i zrobić USG (koszt około 50zł).

Przed porodem:

Od trzech do czterech tygodni poprzedzających rozwiązanie, przyszła mama powinna być odseparowana od innych świnek
. Nie dotyczy to jednak człowieka, do którego zwierzątko jest przywiązane. W ostatnich tygodniach wyjmowanie świnki z klatki należy ograniczyć do minimum, aby nie zaszkodzić młodym. Można ją głaskać. W czasie ciąży świnkę należy karmić normalnie, aczkolwiek w większych ilościach (można ją nawet trochę przekarmiać). Świnka sama będzie się domagała większej ilości pokarmu.

Poród i po porodzie:

Poród przebiega bardzo szybko (zazwyczaj kilka minut), przeważnie w nocy.
Świnka w żaden sposób nie zasygnalizuje nam, że rozwiązanie jest blisko. Nie ma też zbyt dużego bałaganu po wszystkim, świnka jak każdy gryzoń zjada łożysko.
Po urodzeniu młode świnki powinny przebywać wyłącznie z matką. Nie powinno się brać ich na ręce do drugiego tygodnia życia. Matka może je odrzucić, jeżeli poczuje obcy zapach.
Świnka morska opiekuje się swoimi dziećmi, karmi je i liże. Jednak nie jest zbyt zaborcza i nie przejmuje się zbytnio, gdy któregoś na chwilę zabraknie. Zapach jej właściciela na młodych też jej aż tak nie przeszkadza.

WsteczPlayDalej

HISTORIA ŚWINEK | FIZJOLOGIA | OPIEKA | ZACHOWANIE | KONTAKT | ZAPRZYJAŹNIENI | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego