ŚWINKI MORSKIE - świnka morska - wszystko o świnkach morskich!

Szukaj na stronie

Idź do treści

ŚWINKI MORSKIE - mowa świnek morskich

ZACHOWANIE
MOWA ŚWINEK


Dźwięki wydawane przez świnkę:


Gruchanie oznaka najwyższego zadowolenia. Świnka może wydawać z siebie ten dźwięk w trzech sytuacjach:, podczas kopulacji, gdy dostanie ulubiony smakołyk, podczas głaskania.


Kwiczenie - oznacza wołanie. Świnka tym dźwiękiem sygnalizuje swoje potrzeby:
- woła inne świnki;
- domaga się jedzenia (wydaje ten dźwięk najczęściej w porze karmienia i w trakcie przygotowywania posiłku przez właściciela, co wyczuwa przy pomocy zapachu lub charakterystycznych dźwięków);
- domaga się uwagi. Świnka może zacząć kwiczeć, gdy położymy ją sobie na kolanach i przez chwilę będziemy ją ignorować. W ten sposób zwraca naszą uwagę na fakt, że chce być głaskana. Jeżeli mimo głaskania świnka nie przestaje kwiczeć, znaczy to że woła inne świnki i chce wrócić do swojego „kumpla” z klatki.

Marudzenie – może oznaczać niezadowolenie. Jednak istnieją tak zwane marudy, które wydają ten dźwięk bardzo często, bez wyraźnego powodu. Niektóre świnki tym odgłosem dają nam do zrozumienia, że chcą wrócić do klatki, bo chce im się siusiu. Jeżeli świnka jednocześnie wydaje marudny dźwięk i wykłada się do głaskania, to mamy do czynienia z "brękotem" i raczej się to nie zmieni.

Pomrukiwanie – oznacza zadowolenie z sytuacji. Dźwięk wydawany podczas głaskania, buszowania po klatce, spaceru po mieszkaniu i w trakcie konsumpcji.


Ciche popiskiwanie - oznaka umiarkowanego zadowolenia.

Zawodzenie – wołanie o pomoc i reakcja na ból. Żadna z naszych świnek nie miała nigdy powodu do wydania z siebie tego dźwięku. Przypomina on głośny, przeciągły gwizd.

Szczekanie zębami – oznaka agresji. Dźwięk raczej nie wydawany w stosunku do człowieka, ale bardzo częsty wobec obcych świnek. Nie należy go mylić ze ścieraniem ząbków. Gdy ma wymiar agresywny świnka dodatkowo puszy się i mruży oczy patrząc na drugą świnkę.

Ćwierkanie - najbardziej tajemniczy dźwięk wydawany przez świnkę. Zgodnie z nazwą przypomina trel ptaka - można by pomyśleć, że ma się w domu kanarka, a nie świnkę. Tylko niektóre świnki go wydają, przeważnie samiczki, a w dodatku rzadko i tylko w nocy. Powstało wiele teorii tłumaczących wydawanie tego dźwięku przez świnki (między innymi: samot- ność, poczucie zagrożenia, odzew godowy), ale żadna z nich w moim przekonaniu nie ma sensu. Zdarza się to świnkom zarówno samotnym, jak i mieszkającym w klatce z drugim prosiaczkiem. Zew godowy byłby może dobrym wytłumaczeniem, gdyby inne świnki na niego reagowały. Z własnej obserwacji wiem, że nie wykazują żadnego zainteresowania. Ćwierkająca świnka zdaje się to robić sama dla siebie. Siada na dachu domku lub w rogu klatki i "śpiewa". Nie lubi w tym czasie być obserwowana. W momencie pojawienia się człowieka, zazwyczaj automatycznie cichnie. Należy bardzo cicho podejść do klatki, aby zaobserwować ćwierkającą świnkę z bliska.

Mowa ciała.

gryzienieŚwinki nie gryzą z reguły swoich właścicieli, nawet doprowadzone do szału. Mogą podgryzać palce, lecz nie ma to agresywnego wymiaru. W ekstremalnych przypadkach mogą chwytać palce właściciela zębami w sposób przypominający gryzienie. Robią to jednak z wyczuciem, nawet gdy są bardzo zdenerwowane. Takie „ugryzienie” jest bezbolesne i nie pozostawia śladu na skórze. Ze strony świnki ma jedynie charakter informacyjny, że coś jej się bardzo nie spodobało. Świadczy to o inteligencji świnki, a nie o słabej szczęce, bo świnka zdziczała potrafi ugryźć niemal do kości.
Świnki uwielbiają natomiast gryźć odzież. Robią to z niezwykłą zaciętością i są w stanie zniszczyć najdroższą bluzkę.


obgryzanie kratek - Świnki robią to z frustracji np. gdy widzą lub słyszą jak ktoś im przygotowuje jedzenie. Jeżeli klatka jest malowana to elegancko obgryzą farbę, dlatego lepiej kupić niemalowane lokum (na przykład ocynkowane). Czasem robią to bez powodu.

drapanie się - Świnka się drapie, jak ją coś swędzi :).

czyszczenie się - Świnka czyści sobie pyszczek przednimi łapkami (tak jak chomik) lub brzuszek mordką.

lizanie Istnieje kilka teorii tłumaczących lizanie naszych palców przez świnki. Jedną z nich jest przekonanie, że nasza skóra wydziela pewne substancje, które kwalifikują się jako zawartość diety zwierzątka.
Osobiście skłaniam się do poglądów (co wynika z moich obserwacji), głoszących uczuciowy charakter tego zachowania. Świnka liże nasze palce gdy:
- chce odwzajemnić pieszczoty i powiedzieć nam, że nas kocha,

- chce nas przeprosić - na przykład, gdy nas przez pomyłkę dziabnie,
- chce kokoś poznać. Niektóre świnki liżą palce obcych osób. Zdarza się to jedynie bardziej przyjaznym osobnikom, które chcą poznawać nowych ludzi i się ich nie boją.
zamieranie w bezruchu - Zastyganie w bezruchu jest oznaką przerażenia. Występuje u świnek, które się jeszcze nie oswoiły z nowym otoczeniem. W momencie zastygania ze strachu świnka stoi na wyprostowanych nóżkach. Nie mylmy tej pozycji z ułożeniem się do snu, kiedy świnka „kładzie” się na swoich łapkach lub się rozciąga.

rozciąganie się - Prosiaczki rozciągają się, gdy są przez nas głaskane, podczas snu lub wylegiwania się.

bieganie i podskakiwanie - Jest to forma zabawy małych świnek. Może mieć charakter inter- aktywny z innymi świnkami. Przypomina to wtedy zabawę w gonito i towarzyszy temu trącanie się pyszczkami. Dorosłym osobnikom praktycznie się to nie zdarza.

walka - Występuje u osobników obu płci. U samców może być to walka o samiczkę. U samiczek roszczenia terytorialne w czasie ciąży (między innymi dlatego świnka w ciąży powinna mieć własne lokum). Świnki potrafią bardzo mocno ugryźć przeciwnika i człowieka, który się wtrąca. Zdarza się, że podczas walki świnki dostają szału i trudno je uspokoić.

pozycja pojednawcza - Nowo poznane świnki mogą być w stosunku do siebie nieco agresyw- ne, ale zazwyczaj szybko się dogadują. Świnka pokazuje drugiej śwince, że chce się dogadać, stojąc na wyprostowanych nóżkach, z wysoko podniesionym pyszczkiem.

wyrywanie się - Częściej szarpią się małe świnki, osobnikom dorosłym raczej się to nie zda- rza. Im bardziej energiczna świnka, tym bardziej się wyrywa. Jest to oznaka, że stworzonko nie chce siedzieć w bezruchu na naszych rękach. W ekstremalnych przypadkach, zdarzają się świnki tak energiczne, że szarpią się nawet gdy są niesione.ziewanie - Świnki ziewają z tych samych powodów, co ludzie.

HISTORIA ŚWINEK | FIZJOLOGIA | OPIEKA | ZACHOWANIE | KONTAKT | ZAPRZYJAŹNIENI | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego