ŚWINKI MORSKIE - świnka morska - wszystko o świnkach morskich!

Szukaj na stronie

Idź do treści

ŚWINKI MORSKIE - dpowiednie warunki dla świnki morskiej

OPIEKA
WARUNKI ZAMIESZKANIA


Gdzie umieścić klatkę?


W jakim pomieszczeniu?

Ponieważ świnka jest zwierzątkiem stadnym, a co za tym idzie bardzo towarzyskim, najlepiej aby jej lokum znajdowało się w pokoju intensywnie użytkowanym przez jej właściciela (najlepiej w sypialni). Nie należy obawiać się brzydkiego zapachu, tylko zaniedbane świnki cuchną.


Nienajgorszym rozwiązaniem jest również korytarz, pod warunkiem, że nie ma w nim przeciągów. Na trzymanie świnki w korytarzu mogą zdecydować się tylko osoby rzadko wychodzące z domu i nie przyjmujące wielu gości. Zbytnie zamieszanie koło klatki naszego pupila, nie wpłynie na niego korzystnie.


W łazience lub w kuchni panuje zbyt duża wilgoć dla świnki morskiej.

W jakim punkcie pomieszczenia?

Najlepiej w kącie przeciwległym do drzwi, tak aby świnka miała w zasięgu wzroku cały pokój i
widziała kto wchodzi do pomieszczenia lub je opuszcza. Świnka bardzo często obserwuje otoczenie z dachu swojego domku, jest nim żywo zainteresowana, jak również tym, czym zajmują się obecni w pokoju ludzie.


Na jakiej wysokości?

Klatka nie powinna stać bezpośrednio na podłodze, jest tam za zimno. Optymalna wysokość to od 30 - 100cm. Umieszczenie świnki za wysoko, także jest niekorzystne. Większość świnek ma lęk wysokości (choć nie jest to regułą).


Jaka temperatura jest optymalna dla świnki?

Temperatura optymalna dla naszego pupila powinna się mieścić w przedziale 15-25 stopni Celsjusza. Tak podają fachowe źródła, choć osobiście uważam, że temperatura nie powinna być niższa od 20 stopni, ponieważ świnka ma skłonność do przeziębień. Klatka nie może stać zbyt blisko kaloryfera, bo przegrzanie także może być dla świnki niekorzystne. W upalne lato postaraj się zapewnić swojemu pupilowi trochę chłodu. W tym okresie dopuszczalne jest umieszczenie klatki na podłodze, czego – jak wcześniej napisaliśmy nie zalecamy (w innych porach roku). Nawiew od wiatraka jest szkodliwy dla ludzi i świnek morskich.

HISTORIA ŚWINEK | FIZJOLOGIA | OPIEKA | ZACHOWANIE | KONTAKT | ZAPRZYJAŹNIENI | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego