ŚWINKI MORSKIE - świnka morska - wszystko o świnkach morskich!

Szukaj na stronie

Idź do treści

ŚWINKI MORSKIE - oswajanie świnki morskiej

OPIEKA
OSWAJANIE


Po przybyciu nowej świnki do domu należy dać jej parę dni na zaaklimatyzowanie się w nowym otoczeniu.


Zdarza się, że przez pierwsze kilka dni nie chce jeść, ale nie ma się czym martwić, bo głód zwycięży. Przebiega to przeważnie szybko, a zwierzę przestanie się bać, gdy pozna Twój zapach i będzie mu się kojarzył z jedzeniem.


Przez te pierwsze parę dni staraj się jak najmniej wyjmować ją z klatki, potem wręcz przeciwnie. Świnki są zwierzętami stadnymi i szczególnie jeżeli zdecydujesz się na trzymanie jednej świnki, musisz zapewnić jej towarzystwo w Twojej osobie.

Lepiej zdecydować się na dwie świnki. Ważne aby przed zakupem już się znały i były do siebie przyzwyczajone (najlepiej rodzeństwo) ponieważ nawet samiczki, jeżeli są sobie obce, mogą się nie znosić i się atakować (nawet bardzo). W wielu źródłach pokutuje opinia o milutkim charakterze samiczek. Długo też tak myślałam, ale całkiem niedawno zostałam wyprowadzona z błędu. Bójka dwóch samiczek może być niezwykle brutalna, wchodzi w grę nawet wyrywanie przeciwnikowi futerka.

Świnki morskie jak na gryzonie są dość inteligentne. Przywiązują się do swoich właścicieli i lubią być wyjmowane z klatki.


Na początku młode świnki mogą gryźć i wyrywać się
. Z czasem powinny się uspokoić. Może się trafić wyjątkowo agresywna czy marudna świnka, wtedy trudno….taka się już urodziła.
Bardzo ważne jest prawidłowe przenoszenie. Nigdy nie pozwalaj śwince na wyskakiwanie z Twoich rąk do klatki. Może się wtedy bardzo boleśnie zranić, lub nawet złamać łapkę. Świnkę, gdy z nią idziemy, zawsze powinno się trzymać pionowo, skierowaną jej grzbietem do siebie. Jedną ręką trzymamy za tułów, drugą podtrzymujemy zadek.HISTORIA ŚWINEK | FIZJOLOGIA | OPIEKA | ZACHOWANIE | KONTAKT | ZAPRZYJAŹNIENI | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego