ŚWINKI MORSKIE - świnka morska - wszystko o świnkach morskich!

Szukaj na stronie

Idź do treści

ŚWINKI MORSKIE - kiedy zabrać świnkę morską do weterynarza?

OPIEKA
KIEDY DO WETERYNARZA?


Lekarza weterynarii nie będzie trzeba odwiedzać zbyt często. Świnka nie przyjmuje żadnych szczepień. Jeżeli się przeziębi, też nie należy się zbyt przejmować. Będzie miała kilka dni katar i troszkę pokicha. Postaraj się wtedy domykać okno i zadbaj o ogrzewanie.
Świnki morskie są zwierzętami dość zdrowymi, ale gdy zaobserwujemy niepokojące zmiany w zachowaniu naszego pupila, wtedy trzeba iść do weterynarza.


Niepokoić powinno:

- zmiana w zachowaniu zwierzęcia,
gdy np. jest smutne i nie wychodzi długo z domku;
- rozwolnienie lub całkowity brak odchodów;
- zmiany skórne: plamy, zrogowacenia najczęściej na brzuszku lub pyszczku;
- guzy i narośle;
- brak apetytu - tu powodem mogą być zbyt długie zęby. Zęby rosną śwince przez całe życie, dlatego musi mieć jakiś gryzak, aby je systematycznie ścierać. Czasem niestety potrzebna jest interwencja weterynarza, tylko lekarz może przyciąć zęby;
- zielona lub/i cuchnąca woda w poidełku. Przyczyną mogą być grzyby lub glony. Na początek można wymienić wyposażenie świnki i umyć porządnie klatkę. Jeżeli to nie pomoże, należy udać się do weterynarza ze świnką i brudną wodą. Możliwe, że weterynarz będzie chciał wykonać analizę wody;
- częste drapanie się. Świnki drapią się dość rzadko. Jeżeli prosiaczek zacznie się drapać dużo częściej niż ma to w zwyczaju, może to świadczyć o pasożytach zewnętrznych.


Lepiej nie podawać zwierzęciu żadnych leków na własną rękę, gdyż to może jeszcze bardziej zaszkodzić.
Na pocieszenie dodam, że świnki naprawdę bardzo rzadko chorują, a gdy zostaną szybko zaniesione do weterynarza, to jeszcze szybciej zdrowieją J. Dlatego przed zakupem świnki warto rozejrzeć się po okolicy za dobrym wetem. Dobrze też spisać sobie adres kliniki 24 h, choć mi się to nigdy nie przydało, a miałam baaaardzo dużo świnek morskich, w tym dwie niespodziewane ciąże i porody, które odbyły się, na szczęście, bez komplikacji.

HISTORIA ŚWINEK | FIZJOLOGIA | OPIEKA | ZACHOWANIE | KONTAKT | ZAPRZYJAŹNIENI | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego