ŚWINKI MORSKIE - świnka morska - wszystko o świnkach morskich!

Szukaj na stronie

Idź do treści

Charakter - usposobienie świnek morskich

ZACHOWANIE
CHARAKTER


Świnki morskie są uważane za niezwykle potulne i miłe zwierzątka. W rzeczywistości do tych cech należałoby dodać niezwykle silny charakter. Świnki są wścibskie i dość odważne, szczególnie w młodości.


Prosiaczki to zwierzątka bardzo ciekawskie. Może się okazać, że z pozoru lękliwa świnka, po wypuszczeniu na podłogę oddali się w nieznane, w niezwykle szybkim tempie. Chętnie zwiedzi mieszkanie, wejdzie wszędzie. Raczej nie pogryzie sprzętu czy kabli, ale dywan bardzo chętnie. Wysiusia się gdzie popadnie, a gdy zauważy niezadowolenie na twarzy swojego właściciela, następnym razem wysiusia się w jakimś kącie, żeby nikt nie widział (mocz świnki może przegryźć lakier na podłodze). Ta dociekliwość świnek wiąże się z ich dość dużą inteligencją, niektórzy nawet uczą swoje świnki sztuczek, ja tego nie robię.

Świnki niekiedy reagują na swoje imię i inne pojedyncze słowa. Rozpoznają dźwięki np. szum wody może im się kojarzyć z przygotowywaniem jedzenia.

Ze świnką można się pobawić. Na przykład: niektóre świnki lubią przegryzać sznurek rozciągnięty poziomo i odpowiednio naprężony przez właściciela. Przeważnie lubią być wyjmowane z klatki, choć nie zawsze - zależy to od nastroju świnki. Gdy nie ma ochoty wyjść z klatki, ucieka do swojego domku. Dotyczy to oczywiście już oswojonych świnek, bo nieoswojona świnka ucieka zawsze.

Świnka wymusza pieszczoty i próbuje zwiedzić ciało swojego właściciela. Większość świnek okazuje żywe zainteresowanie okularami i próbuje je podgryzać. Liżą palce i niestety podgryzają odzież.

Ważne jest, aby poznać swojego prosiaczka, ponieważ czasem stara się z nami komunikować. Przykładowo: niektóre świnki ostrzegają, że chce im się siusiu. Mogą sygnalizować to głośniejszym niż zazwyczaj piszczeniem (tak robią nasze świnki).

Bardzo rzadko zdarzają się osobniki agresywne. Przeważnie wynika to z braku oswojenia. Zdziczała świnka może nawet ugryźć do krwi. Nie zdarza się to świnkom oswojonym, czyli przyzwyczajonym do człowieka i wyjmowania z klatki. Dobrze traktowana świnka morska nie ugryzie swojego właściciela, ale okaże niezadowolenie głośnymi piskami i wyrywaniem się.

HISTORIA ŚWINEK | FIZJOLOGIA | OPIEKA | ZACHOWANIE | KONTAKT | ZAPRZYJAŹNIENI | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego